Zioła dla poczatkujących

Alternative Medicine

Dzień dobry moje Drogie!

Ostatnio przypomniałam sobie, jak trudne początki były kiedy moja babka uczyła mnie ziołolecznictwa! Gdyby wtedy był internet…ehh..dlatego postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami. Oczywiście, teraz zioła kupicie w wielu sklepach co jest mądrym i wygodnym rozwiązaniem. Jeśli jednak któraś z Was, kochanieńkie chcecie poczuć magię dawnych czasów to zapraszam do czytania :

  • KUP SOBIE LEKSYKON ZIÓŁ i porządnie napatrz się w internecie na rośliny które masz zamiar zebrać. Wiele z nich (tak jak w przypadku grzybów) mogą być łudząco podobne do tych trujących.
  • Nie zbieraj ziół w pobliżu dużych pól i innych często opryskiwanych miejsc (kiedyś tego nie było…).
  • Zebranych roślin NIE myjemy!! O się kiedyś babka na mnie zdenerwowała. Cały dzień zrywania ziół a ja wszyściutko wymyłam:D Niestety, spleśniało.
  • Nie wolno zrywać wszystkich roślin jednego gatunku. Coś musi rozmnożyć zioła na przyszły rok, prawda?:)
  • Rzecz na dzisiaj ostatnia i najważniejsza Kochanieńkie: Jeśli zbieramy rośliny świeżo po deszczu lub po dłuższej suszy, mają one obniżoną skuteczność. Najlepiej robić to : przed południem/ w fazie początku kwitnienia (rośliny eteryczne),w południe (nasiona), wczesnym rankiem (korzenie).  Warto też się zaopatrzyć w : „kalendarz zasiewów” i zwrócić uwagę na fazy księżyca.

Mogłabym tak pisać i pisać. Wskazówek jest jeszcze więcej, ale to następnym razem;)

Trzymajcie się Kochanieńkie!

 

 

2 thoughts on “Zioła dla poczatkujących

  1. a ja mam takie pytanie co do ziół. Chcę zasiać ziółka w domu. Kupiłam pietruszkę, szczypiorek, koperek, bazylię i tymianek. Na odwrocie każdej torebeczki mam informacje:wysiew, sadzenie, zbiory. I teraz nie wiem jak mam to traktować. zgłupiałam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s